Szerintem nem értékelik eléggé az empátiát. Pedig az érzelmi intelligencia egyik fokmérője, és rendkívül fontos azok számára, akik emberekkel foglalkoznak. Azt hiszem, a Demencia a gyakorlatban című könyv sem született volna meg empátiás készség nélkül.
Az empátia beleérző képességet, együttérzést jelent. Ha empátiával fordulunk egy beteg ember felé, akkor bele tudunk helyezkedni az ő jelenlegi helyzetébe, érzelmi világába, lelkiállapotába, gondolkodásába. És ha ilyen módon belekerültünk a hangulatába, érezzük amit ő, gondoljuk amit ő, akkor úgy fogjuk látni a világot mint ő. Ha ez megtörténik, jobban megértjük mit miért csinál, miért vannak épp ezek a reakciói, érzelmi megnyilvánulásai, tettei, cselekedetei. A megértés pedig egyenlő az igazi, mély, őszinte elfogadással. Ez pedig lecsendesíti a háborgó lelket, kivasalja a meggyötört idegeket.
Ha bele éljük magunkat egy demens beteg lelkiállapotába, tehát nem róla elmélkedünk, hanem az adott személy helyzetéből, gondolkozunk, akkor képesek leszünk elsajátítani egy olyan szemléletet, látásmódot, felfogást, valamint konfliktuskezelési módot, amely segít nekünk abban, hogy megoldjuk a gondozás vagy együttélés során felmerülő nehéz helyzeteket.
A Demencia a gyakorlatban című könyv megírásával is az lett volna a célom, hogy egy kreatív, problémamegoldó szemléletet sajátítson el az Olvasó. Természetesen emellett minden lehetséges helyzetre vonatkozóan tartalmaz hasznos, gyakorlati tanácsokat a könyv. De az egyik fő irányvonalként ezt szerettem volna átadni.
A jó hír, hogy akit nem áldott meg az ég, ezzel a fantasztikus képességgel, az is ki tudja fejleszteni ezt a tulajdonságot, jellemvonást! Ugyanis vannak erre mindenki számára elérhető módszerek. Lássunk ebből néhányat. Itt az emberismeret áll a középpontban. Ha jobban sikerül kiigazodnunk az emberek tulajdonságait illetően, akkor bizony szert tehetünk az empátia értékes és csodás képességére.
Az empátia fontos a demens ápolásban. Ez a készség fejleszthető. Ha megtanuljuk a demens beteg szemszögéből nézni a világot, hatékonyabban kezelhetjük a konfliktusokat, kommunikációnk javul, könnyebbé válik az Ő és a mi életünk is. Sokkal humánusabban tudunk hozzáállni a demens betegekhez is, ha empatikusak vagyunk. De azért az empátia többet ad nekünk ennél: megértést, elfogadást és ezzel együtt megnyugvást.