Sajnos a végletes érzelmi hullámzás is azok közé a tipikus mentális tünetek közé tartozik, melyek kísérik a demens beteg mindennapjait, és ami megnehezíti az ápolók, hozzátartozók, és a család számára a beteggel történő foglalkozást, együttélést.
Gyakran csak kapkodjuk a fejünket milyen hangulatváltozásokon megy keresztül demens hozzátartozónk. Egymást követik az érzelmi hullámvölgyek, hullámhegyek, olykor érzelmi hullámvasúton érezzük magunkat. Sokszor a demencia kialakulásának korai figyelmeztető jele lehet a sűrűn előforduló hangulatingadozás, a szélsőséges érzelmi megnyilvánulás. Az érzelmi életben bekövetkező változások végigkísérik a demenciát.
A demens beteg egyszer heves érzelmekkel reagál apróságokra, majd utána teljes közömbösség lesz úrrá rajta. Míg egyik percben kisebb eseményekre is eltúlzott reakciókat mutat, máskor teljesen lehangolttá válik.
A demens beteg reakcióinak hevessége és kiszámíthatatlansága az, melyet olyan nehéz elfogadni mindazoknak, akik együtt vannak vele. Nem tudhatjuk mikor, mi, és milyen érzelmi megnyilvánulást fog a szellemileg hanyatló emberből kiváltani. Sokszor pedig láthatólag minden ok nélkül vannak a betegnek heves reakciói.
A bizonytalanság,- amikor nem tudjuk azt, hogy milyen reakciókra számíthatunk a betegtől- rontja életminőségünket, kapcsolatunkat demens hozzátartozónkkal, ráadásul borzasztó idegőrlő helyzetet teremt a családban.
A kedélyállapot változás oka, hogy a demenciával járó agykárosodás érinti az agy, érzelmi kontrollért felelős részeit is. Az idegsejtek funkciói károsodnak, valamint az idegsejtek egymással való kapcsolatai megszakadnak. Ezért a beteg érzelmi válaszai, érzései kifejeződései torzulnak.
A szélsőséges érzelmi megnyilvánulások oka közé tartozik az is, hogy a beteg frusztrálónak érzi saját döntésképtelenségét, bizonytalanságát is.
Fontos gyorsan cselekedni, ha extrém szélsőséges érzelmi megnyilvánulást tapasztalunk. Lényeges a korai felismerés annak érdekében, hogy megelőzzük a demencia rosszabbodását, és a teljes leépülést időben minél későbbre toljuk. Ha még szerettünknél csak gyanú a demencia , akkor el kell vinni orvoshoz és egy demencia tesztet kitöltetni vele. Ha kiderül, hogy az illető kedélyállapot változása mögött demencia húzódik meg, azonnal el kell kezdeni a gyógyszeres kezelést, mert ezzel több ideig maradhat a beteg önálló, vagy részben önálló.
Az állandóság, a fix napirend, a változások és változtatások mellőzése, a nyugodt környezet kialakítása is segítségünkre lehet abban, hogy az érzelmi kilengések gyakorisága csökkenjen. A türelmes hozzáállással és együttérző magatartással is javíthatóak a hangulatzavarok és a kedélyállapot változások.