Gyakorlati útmutató demenciában szenvedők gondozásához
Menu
Agresszió- a dühroham kezdetére utaló jelek
A demenciában szenvedő betegeknél a dühroham kezdetére utaló jelek felismerése kulcsfontosságú lehet a helyzet megfelelő kezeléséhez és az esetleges konfliktusok megelőzéséhez. A demens személyek nehezen tudják kifejezni, vagy szabályozni érzelmeiket, ezért fontos, hogy a gondozók és családtagok észrevegyék a dühkitörés előjeleit.
A dühroham kezdetére utaló jelek:
Feszültség testtartásban, arckifejezésben: A beteg szorosan összeszorítja az állkapcsát, ökölbe szorítja a kezét, vagy izmai megfeszülnek. Az arcán is látható lehet feszültség, vagy harag.
Nyugtalanság, fokozott mozgás: Ismétlődő mozdulatok, járkálás, vagy szokatlan izgatottság a közelgő dühkitörés előjelei lehetnek. Izgatottan keres valamit, vagy felerősödik a menési kényszer és el akarja hagyni a lakást.
Fokozódó verbális ingerlékenység: A beteg hangosabban beszél, élesebb vagy agresszívebb hangnemben szólal meg. Ha értelmetlen vagy ismétlődő szavakat használ, vagy nagyon panaszkodik, az is előjele lehet egy közelgő dühkitörésnek.
Szorongás: Idegesség, kézremegés, gyors légzés, vagy ingerült reakciók lehetnek annak jelei, hogy a beteg szorong, feszült. Az ilyen helyzetekben gyakran kisebb ingerek is könnyen kiválthatnak dühkitörést.
Visszahúzódás, elszigetelődés: Néha a visszahúzódás is figyelmeztető jel lehet. Ha a beteg hirtelen csendessé válik, vagy elkerül másokat, az akár a düh fokozódásának előjele is lehet.
Ezeknek a jeleknek a korai felismerése segíthet a dühroham intenzitásának csökkentésében, vagy megelőzésében.
Agressziókezelési tanácsokat tartalmazó könyvdemens beteget gondozók részére, mely hasznos segítséget nyújt akkor, ha szóbeli, vagy fizikális agresszióval találkozunk a gondozás, ápolás, vagy demens szerettünkkel történő együttélés során.